



Környezetvédelem és fenntarthatóság a mindennapokban
Óvodánk Kerecsenden, Heves vármegyében, a Bükk hegység lábánál található, nem messze Eger városától. A közeli Berek erdő, amely a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság által kezelt Natura 2000 természetvédelmi terület része, gazdag védett növény- és állatvilággal rendelkezik, és egyben óvodánk névadója is.Intézményünk 2008 óta kiemelt figyelmet fordít a környezeti nevelésre, amelynek eredményeként három alkalommal is elnyertük a „Zöld Óvoda” címet 2014-ben, 2017-ben és 2020-ban. Célunk, hogy a közeljövőben megszerezzük az „Örökös Zöld Óvoda” minősítést, amely hosszú távon elismeri elkötelezett munkánkat a fenntarthatóság és a környezettudatos nevelés terén. 2023-ban és 2024-ben óvodánk újabb fontos elismerésekkel gazdagodott, hiszen sikeres pályázatok útján elnyertük az „Állatbarát Óvoda” és a „Madárbarát Óvoda” címet is.
Hisszük, hogy a természet szeretetére és védelmére nevelés már óvodáskorban megalapozható. A környezetvédelem iránti elkötelezettség segíti a gyermekek fejlődését, miközben játékos és élményszerű módon sajátítják el a fenntartható életmód alapelveit. Mindennapjaink során nagy hangsúlyt fektetünk a környezettudatos szokások kialakítására, így a gyermekek a szelektív hulladékgyűjtés, a komposztálás és a víztakarékosság gyakorlatában is részt vesznek. A szülők bevonása is kiemelt szerepet kap környezeti programjainkban. Közös akciókat szervezünk, amelyek során a családok együtt tehetnek óvodánk és környezetünk szebbé tételéért. A közös virágosítás, a madárodúk kihelyezése és a szemétszedési programok, használt étolaj, használt elem gyűjtés, mind hozzájárulnak a közösségi összefogás erősítéséhez.
Fontosnak tartjuk a fenntarthatóságot érintő jeles napok méltó megünneplését is. A Víz világnapja, a Föld napja, az Állatok világnapja és a Madarak és fák napja alkalmából különböző tematikus programokat szervezünk, amelyek során a gyerekek játékos módon ismerkedhetnek meg a természeti értékek védelmével.
Nevelési programunkban kiemelt szerepet kap az élményalapú tanulás. A gyerekek tapasztalati úton sajátíthatják el a környezetvédelem fontosságát, így lehetőségeinkhez mérten kirándulásokat, túrákat és szabadtéri foglalkozásokat szervezünk, ahol felfedezhetik a természet szépségeit. Nagycsoportosaink és a Kukkantó Manó környezetvédelmi tehetségműhely tagjai számára rendszeresen biztosítunk lehetőséget arra, hogy helyi környezetvédelmi eseményeken is részt vegyenek, bekapcsolódva ezzel a tágabb közösségi kezdeményezésekbe.
Nevelőtestületünk több alkalommal is részt vett különböző szakkörökön, amelyek a Nemzeti Művelődési Intézet támogatásával valósultak meg. Ezek a foglalkozások lehetőséget adtak számunkra, hogy elmélyüljünk a hagyományos kézműves technikákban és a természetes alapanyagok felhasználásában. A tojásfestés, a gyertyaöntés és a natúrkozmetikumok készítésének alapjai nemcsak új ismeretekkel gazdagítottak minket, hanem inspirációt is nyújtottak ahhoz, hogy a mindennapjainkat és ünnepeinket még színesebbé és tartalmasabbá tegyük. Az itt megszerzett tudást igyekszünk beépíteni óvodai életünkbe is, hogy a gyermekek számára is átadhassuk a régi kézműves hagyományok és a természetes anyagok tiszteletének értékét.
Óvodánkban a fenntarthatóság és a környezettudatosság nem csupán egy-egy projekt, hanem mindennapi nevelési elveink szerves része. Célunk, hogy a gyermekek már kisgyermekként megtanulják, hogy felelős gondolkodással és cselekvéssel ők is hozzájárulhatnak környezetünk megóvásához. Reméljük, hogy az itt megszerzett szemléletet és értékeket a későbbiekben is magukkal viszik, és felnőttként is aktív szerepet vállalnak a természet védelmében.
Nagy Bettina
Berekerdő Óvoda
Környezetvédelmi munkaközösség vezető